Látogatóink küldték – Tövis Mária: Vázlatok Göncruszka történetéből
Szakmáriné Tövis Mária leveléből:…..„Ezt a kevés anyagot Göncruszkáról, gimnazista koromban gyűjtöttem össze. Ha ezzel kicsit is több információ kerül napvilágra, annak csak örülök,…….mert akárhogy is van, csak ott nőttünk fel és érzelmileg szerintem mindenkinek jól esik a visszatekintés ebben a rohanó világban„
Tövis Mária: GÖNCRUSZKA VÁZLATOS TÖRTÉNETE ( részletek)
Göncruszka a mai Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén fekszik. Észak-keletről határos Gönc, dél-keletről Hejce, délről Vilmány községekkel, nyugatról pedig a Hernád folyó határolja.
Neve: Ruszka, minden valószínűség szerint orosz eredetű, s kapcsolatban állhat az egykori szomszédos Oroszi nevű településsel. Ez Gönc és Ruszka között volt, a Gönc községhez tartozó Oroszkút dűlőben. Itt emberi települést igazoló tárgyak kerültek napvilágra. Ez a helység elpusztult , de egy része valószínűleg egybe olvadt a közelfekvő Ruszkával. Következtethetünk erre abból is, hogy a jelenlegi Göncruszkát egy időben Penig-Ruszkának is hívták. Mivel a Penig szó felet jelent, – azaz Ruszkát Oroszi nélkül. Ma Gönc közelsége miatt Göncruszkának nevezik, megkülönböztetésül más Ruszka nevű községektől (Regete Ruszka, Dobó Ruszka)…